27 grudnia 2023

Lepiej zamówić 2 średnie pizze czy 1 dużą?

Program Excel w wielu sytuacjach życia codziennego ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych. Jedną z nich jest dylemat – jaką pizzę lepiej jest zamówić – dwie średnie czy jedną dużą?

Przykładowo moja ulubiona pizza wiejska kosztuje 40 zł za pizzę o średnicy 33 cm, lub 49 zł gdy średnica pizzy wynosi aż 50 cm.

Pewnie wiele osób w tej sytuacji zamówiłoby dwie średnie pizze płacąc 80 zł. Prawda jest natomiast taka, że płacąc „zaledwie” 49 zł dostaniemy więcej ciasta niż jest w dwóch średnich pizzach!

Na początek przypomnijmy sobie wzór na pole koła:

P=π⋅r²

Dla przypomnienia π wynosi 3,14 natomiast literą r oznaczamy promień koła (połowa średnicy).

Wprowadźmy nasze dane do Excela:

W komórce D2 wpisałem taką oto prostą formułę: =3,14*C2^2. Zamiast pisać z palca 3,14 równie dobrze mógłbym użyć funkcji PI() pisząc = PI()*C2^2 ale jest to szczegół techniczny. Skopiujmy tę formułę również do komórki D3. Czyli widzimy, że pole powierzchni całkowitej średniej pizzy to 854 cm2 a dużej to aż 1926 cm2!

W komórce D4 wpisałem prostą formułę: =D2/D3 i zmieniłem format komórki na procentowy. Dzięki temu już wiem, że pole powierzchni całkowitej średniej pizzy to około 43,56% pola powierzchni całkowitej pizzy dużej. Mało tego w komórce E2 mogę wpisać analogiczną formułę: =E2/E3 i również użyć formatu procentowego.

Wtedy dowiem się, że cena jednej średniej pizzy stanowi aż 81,61% ceny pizzy dużej!! Czyli płacę nieco ponad 18% więcej a mam ponad 2 razy więcej ciasta!

Jeśli chcesz, możesz policzyć również cenę 1 cmkażdej z pizz. W tym celu w komórce F2 należy wpisać formułę, która podzieli pole pizzy przez jej cenę. Czyli w komórce F2 wpisuję następującą formułę: =E2/D2. Skopiuj tę formułę też do komórki F3.

W efekcie dowiemy się, że 1 cm2średniej pizzy kosztuje 0,0467 zł a dużej już tylko 0,0249 zł!

Wniosek? Zamiast dwóch średnich pizz prawie zawsze opłaca się kupić jedną dużą bo ciasta będzie tyle samo lub nawet więcej a w wielu pizzeriach cena dużej pizzy jest tak skalkulowana, że kosztuje ona około 20% więcej niż średnia.

Autorem wpisu jest Damian Daszkiewicz. Współautor książki Wiem że zdam ECDL Profile DIGCOMP, autor bloga OfficeBlog.pl gdzie znajdziesz więcej wpisów poświęconych programowi Excel. Damian jest również jednym z naszych trenerów szkoleń IT.

Przedsiębiorstwo Zastosowań Informatyki ARTCOM

Ikona telefonu kontaktowego